Stmelovací a adaptační kurzy

adaptační a stmelovací kurzy

Stmelovací a adaptační kurz

Stmelovací a adaptační kurz je určený třeba pro první ročníky středních škol. Ale podobnou aktivitu moohou volit i třeba zaměstnavatelé coby chytrý teambuilding. Protože naše aktivity vedou k rozvoji osobnosti i rozvoji týmových kompetencí.

Jeho optimální rozsah je v délce prodlouženého víkendu. V některých případech může mít formát týdenního adaptačního kurzu a může mít několik různých podob. Účastníci se na dobu kurzu promění v hrdiny příběhu a vstoupí do něj. Pro tenhle druh her už se obecně vžilo označení LARP.

Pro ty, co tu magickou zkratku neznají: LARP je hra, jejíž účastníci přijmou předem vytvořené role hrdinů v určitém příběhu (ten má svůj obrysový scénář) a tedy vstoupí do pocitů a jednání postavy žijící v určitém sociálním systému. Je to výborná aktivní zábava, při které se spojuje intenzívní odreagování s řešením úkolů a problémů herní postavy. Larp je ale také doslova generátor silných prožitků a emocí. A tak není divu, že si ho jako techniky všimli psychologové pracující s rozvojem osobnosti, terapeuti, ale i pedagové. A vznikají hry, které kromě zábavy a odreagování přispívají k rozvoji osobnosti, osobnostnímu růstu, rozvoji týmových dovedností, a některé mohou sloužit i přímo jako vzdělávací metoda. K jejím výhodám patří to, že přestože může být hra spojená s velmi hlubokými poznatky, je vnímaná přes emoce a žáci/hráči ji vnímají jako formu zábavy.

Co to znamená pro účastníky? Účastníci dostanou postavy v příběhu, přečtou si, co je jejich postava zač, jakou má minulost, přečtou si, jak je příběh rozehraný a co je cílem jednotlivých postav. A pak se změní ve svou postavu a ocitnou se v jiné realitě. V té odehrají hru. A po jejím skončení se vrátí zpět do normálního života a společně probereme, co se ve hře odehrálo.

Pro stmelovací a adaptační kurzy, případně pro teambuilding dospělých máme tři aktivity:

Hra na filmový štáb

Hra na filmový štáb

Natočení vlastního krátkého filmu jako teambuildingová aktivita. To je hodně intenzívní varianta adaptačního kurzu. Účastníci se změní v členy filmového štábu, dostanou svá herní jména, pozice, osobní minulost, ambice. To společně vykomunikujeme před akcí.

Od většiny her se tato ovšem liší tím, že během vlastní hry opravdu natočí krátký film, který se pak může promítat buď ve škole, nebo umíme zajistit projekce ve vám blízkém kině. Máme vyzkoušené s žáky ve věku cca 8. ročník ZŠ až po maturanty a víme, že v této věkové skupině to funguje neuvěřitelně dobře.

Po krátké době, kdy jsem se začal věnovat filmu,  jsem si uvědomil zajímavou věc. Natočení filmu během krátké doby neuvěřitelně intenzívně a trvale semkne většinu členů štábu, včetně herců. Pracuje se v časovém presu, většinou je rozpočet napnutý k prasknutí, všichni musí odvádět dokonalou práci a musí být spolehlivou oporou svým kolegům. Úloha každého člena štábu je nezastupitelná a na každého musí být spolehnutí. Přestože je natáčení fyzicky velmi vyčerpávající, pracuje se od časného rána do pozdního večera, na konci natáčení se štáb nerozprchne s úlevou, ale přijde smutek z toho, že už to skončilo. Natočení filmu v sobě spojuje intenzívní a obtížně nahraditelné zážitky se zkušeností soustředěné práce s týmem kolegů. A výsledek je doslova viditelný: film.

Natočení vlastního filmu je zážitek spojený s emocemi, zapíše se do paměti.

Účastníci akce vytvoří malé filmové štáby, přičemž výsledkem jejich kolektivní práce bude vlastní kreativní dílo, krátký film. Budou pracovat rozdělení do tří desetičlenných týmů pod vedením zkušených lektorů, kteří jsou pro klienta vždy speciálně vybráni. Závěrečný večírek proběhne v podobě slavnostní premiéry v kině, kde budou pozvaným kolegům a přátelům představeny natočené filmy.

Po konzultaci s klientem zvolíme pro plánovanou akci námět natáčených filmů. Podle něj najdeme vhodné místo, kde se akce bude odehrávat.

Akce je zaměřena na posílení schopnosti týmové práce a zlepšení komunikace uvnitř týmu, orientaci na úspěšný výsledek a efektivní komunikaci v týmu.

Pro 25-45 hráčů
Délka hry 4 dny (prodloužený víkend)
Cena za účastníka bude částečně záviset od počtu hráčů, nebojte se obrátit se na nás s tím, že nám řeknete / napíšete, jaká je vaše situace, jaké máte potřeby a najdeme cestu.

 

Impérium

Klasický dramatický larp, jako je třeba hra Albigenští, Čistí nebo Krvavé časy. Je přizpůsobený tak, aby ho mohli hrát středoškoláci a nebyl extrémně náročný na výpravu a lokaci, takže Impérium můžeme hrát v různé roční doby.

Námětem je sci-fi zápletka – v dalekém vesmíru zemřel panovník jedné z galaxií a vládci příslušících planet se sletěli dohadovat dohadovat o jeho nástupci a novém uspořádání impéria.

Hra je zaměřená především na dovednost komunikace, je proložená některými akčnějšími momenty a má ukrytý vzdělávací přesah, který hráčům prozrazujeme až po hře.

Pro 60 hráčů
Délka hry 4 dny (prodloužený víkend)
Cena za účastníka 2.500,- (150.000,- za celou akci)

 

Treasure hunting

Hon za pokladem. Dobrodružná zábava ve stylu city adventure, hráči se ocitnou v situaci, kdy je třeba najít několik míst a postav ukrývajících se ve městě, zjistit řadu indicií a najít tajemný artefakt.

Je to intenzívní celodenní aktivita, kdy se hráči v trojicích pohybují v určeném prostředí, mají úkoly, překonávají překážky.

Pro 20-100 hráčů
Délka hry cca 10 hodin

Cena za účastníka bude částečně záviset od počtu hráčů, nebojte se obrátit se na nás s tím, že nám řeknete / napíšete, jaká je vaše situace, jaké máte potřeby a najdeme cestu.

Máte-li jakékoli dotazy, neváhejte nám napsat:

  Vaše jméno (vyžadováno)

  Váš email (vyžadováno)

  Předmět

  Vaše zpráva

  Robot to nezvládne 84 + = 89

  SaveSave

  SaveSave

  SaveSave

  SaveSave

  31735 Celkem přečteno 4 Dnes přečteno