Nejen rocková ochutnávka podzimu 2012

Season crack

Poslední tři roky sem na podzim dávám malou ochutnávku kapel, které spojuje neprofesionální život mimo mainstream, přestože kvalitkou leckdy hodně předčí ty ostřílené celebrity, které znáte z médií. Co tedy hudební redaktoři zaspali?

I letos pro vás mám takovou malou zcela subjektivní ochutnávku. Subjektivní v tom, že jsou to kapely, které se líbí mně, že jsou to kapely, které jsem slyšel, a abych udržel aspoň nějakou jednotící linku, vybíral jsem z kapel hrajících v soutěži Skutečná liga 2012.

Takže nejdřív taková moje vlastní finálová devítka, kapel, které by aspoň podle mě měly hrát rádia, které by se měly objevovat v hudebních pořadech televize:
(rozkliknete-li název, dostanete se k jeich nahrávkám)

4signs

To je jemná, hravá muzika, hodně experimentující se zvuky. Rapovaný text, chytré aranže, taneční rytmy.  Nebude to pro každého a nejspíš asi nebude patřit k vítězům soutěží a festivalů. Na to je to moc subtilní a inteligentní, s chytrými úkroky do jiných stylů.

Ad Libitum

Tuhle kapelu jsem chválil už loni a kdyby ji v semifinále krutě nezradila technika, mohla významně zamíchat pořadím na prvních místech už loni. Je to tvrdá muzika s velmi silnými melodickými linkami, výborně vyvážený poměr mezi odhodláním hrát nářez a přitom zůstat v mezích zpěvné muziky, která může být líbivá v tom dobrém smyslu. Nezapřou moravský smysl pro melodii a hodně se mi líbí i jejich texty. Jestli jim něco brání do profesionalizace a průniku do médií, je to především sterilita médií. Doporučuju zajít na ně na koncert, protože do hraní dávají výbornou nezprostředkovatelnou energii.

The Contact

I o téhle kapele jsem se zmiňoval loni. A od té doby se vyhráli a hlavně Anička u mikrofonu se výborně vyzpívala. Stále mě víc baví jejich česky textované písničky (ale to až na výjimky u českých kapel logicky vždycky) a stále jsou nejsilnější v melancholičtějších a zadumanějších písničkách.

The Idiots

Tahle šumperská parta se možná rozhodla rozdat si to se svými rodáky Koblížky. Anebo že by jen svědectví o místní výborné ZUŠce či učitelce hudebky kdesi na ZŠ? Rozhodně je to mladá teenagerská kapela s obrovskou energií, která umí na koncertě udělat skvělou atmosféru. Proti Koblížkům jsou trochu temnější a tvrdší. A fandím jim i pro české texty, jakkoli jsou teenagersky nekomplikované.

K2

Když napíšu holčičí hardrocková kapela, snad tim nikoho neurazim a zůstane to výstižné. Je to fajn kapela s dobrou atmosférou na dobré cestě stát se kapelou skvělou. K tomu potřebují ještě hrát a hrát, ale v tom jim důvěřuju, toho se zhostí. Jejich tvrdší a rychlejší písničky samozřejmě vytvářejí dojem větší energie, ale ty klidnější, zadumanější, mě také baví. Jsou usazenější, jistější a taky mě víc baví jejich texty, které tu nejspíš při psaní hrály větší roli.

Last station

Také o nich nepíšu poprvé. Je to další z kapel, které by při zachování veškeré logiky měly dávno hrát z rádia a objevovat se na obrazovce televize. Zpěvné melodické rockové písničky s vesměs výbornými českými texty, dobrým zpěvákem v čele kapely a spoustou odehraných koncertů. K tomu všemu, zajdete-li na koncert, pochopíte, že hrají jeden hit vedle druhého.

Last Time

Tahe partička hraje živelnou muziku s názvuky punku… ale mezi námi já bych to neškatulkoval do punku. Prostě jsou to svižné, melodické taneční písničky. Nehrají si na nic složitého, žádné umění. Pokud zpívají anglicky, je to pro mě příliš no name konfekční kytarovka (čímž neříkám, že špatná), pokud zpívají česky, je to navíc moc fajn teenagerská kapela. Uvidíte-li je hrát v klubu a jste věkem to správné publikum, běžte, bude to dobrá zábava.

Live More

Mladá kapela ze Zlína. Je to trochu neučesané a syrové, ale vůbec ne hloupé. Jako podobé kapely jsou samozřejmě mnohem lepší na koncertě než z nahrávky, kde nedýchá tolik jejich živočišnost, zato lépe vyniknou občasné nepřesnosti. Ale nebojte, ta neučesanost vůbec není nad míru, kterou by člověk neodpustil, naopak díky ní vnímáte, že nejde o nic sterilního a že tahle parta ještě může mít hodně před sebou. Ačkoli si na webu píší, že jsou punková kapela, tím se nesmíme nechat zmást. Jsou to většinou klasické rockové písničky zpívané sympaticky přidrzlou a naštěstí dostatečně jistou zpěvačkou. A už se opakuju… české texty jako třeba Paní vina mě baví mnohem víc. Najednou je z no name konfekce, které už tady byla spousta, zcela konkrétní nezaměnitelná kapela, kterou jsem si nahrál do iTunes. A mimochodem, kdo pamatujete skvělé tornádo Dybbuk, zpozorněte a zkuste na Live More zajít, udělají vám radost

V.T.I.P.

Tvrdý nářez s výbornou zpěvačkou u mikrofonu. Texty, které výborně sedí s muzikou, která je jednou z forem vtělené energie. Není to pro každého, ale jestli vás aspoň trochu baví tvrdší muzika, zajděte na ně. Z nahrávek to není špatné, ale tahle kapela patří k těm, u kterých atmosféru v klubu na koncertě do nahrávky dostanete těžko. Leda byste si je zkusili pusit tak nahlas, až sousedům opadá omítka ze zdi.

 

Nu – a kromě téhle skvadry, kterou jsem si svévolně navolil do finále, tu mám pár kapel, které možná ještě letos nejsou bezchybné, ale něco mě na nich zaujalo. V jeich případě doporučuju zpozornit, sledovat …tady je něco zajímavého.

 

Admiral Ackbar

Mladá kapela, která před sebou může mít hezkou budoucnost. Proti předcházejícím tu chybí usazení, vyhranost, a občas mě za uši tahají intonační chyby a nedodělky. Takže je čeká ještě dost hodin společného hraní, aby všechno sedlo a zpávák potřebuje nalézt intonační jistotu. Ale neni to hloupá muzika a umějí do toho dát moc příjemnou energii. Zkuste to s nimi. Má to atmošku.

The Earnest

Parta mladých kluků, co si říkají rock’n rollová kapela. Mně často znějí spíš někde na pomezí rocku a punku. Je to divošky neučesané, abčas trošku naivní, ale energie, kterou do toho dávají se mi líbí. Jsou na dobré cestě.

FellaSea

Příjemná hudba, nejen zpěvačka to může dotáhnout daleko. Sympaticky se vypořádávají s kytarovými aranžemi a slyšíme názvuky melodií s dobrým potenciálem. Zatím je trochu zrazuje míra neuspořádanosti a texty. Napsat a nazpívat anglický text, jste-li Čech, je totiž daleko těžší, než si leckterý muzikant, byť dobře mluvící anglicky, myslí. Ta czenglish je slyšet s železnou pravidelností. A bohužel i v případě FallaSea. Písničky „telefonní“ angličtinou se totiž rozmělňují do neohraničené hudební plochy. Téhle kapele hodně pomůže, až si začnou psát česky – ono je to donutí trochu jinak frázovat a pracovat s melodií – a sami budou překvapeni, co z toho vyleze.

Infuzze

Crossover s chytrými aranžemi a sympatické je, že se nebojí experimentovat se zvukem a překročit hranice klasických kytarovek. Texty dobře rezonují s tvrdou muzikou. Pro milovníka tvrdé hudby určitě dobrý tip. Mně za chvíli trochu začnou splývat jednotlivé písničky. Ale to u podobných tvrdých kapel zhusta.

MooF

Na webu se dočtete, že je to progressive-world music, ale podle mě to můžete hned zapomenout. Hrají jemnou chytrou, do jazzu šmrnclou hudbu. Dobře sehraná parta, co vás určitě neurazí. Přiznám, že mě jazz vůbec nebaví, to je parketa, která mě v životě minula. Já si tuhle MooF umím poslechnout, neupřu jim dobré muzikantství, uměl bych si na ně i dobře zatancovat – a ocenil bych při tom, že si při tanci i můžeme popovídat. Ale možná, že přesně takhle si to představují.

ZottyCrossGregaross

Tahle parta rozhodně není pro každého. Jsou to velké experimentální plochy na hranici techna nebo ambientu. Určitě nehledejte tradičně chápanou hudbu s melodií, zpěvem atd. Ale chcete-li se zatoulat hodně daleko mimo mainstream, zkuste to s nimi.

6459 Celkem přečteno 2 Dnes přečteno