Příležitost k restartu školy

DVPP deskovky matematika, matematická gramotnost

Přišla krásná příležitost – metody jako frontální výklad, zkoušení u tabule a další po staletí tradované fosilie teď prostě nefungujou. Zkoušet žáky vědomostními testy, když v sousedním okně mají otevřenou jakoukoli nápovědu od Wikipedie nebo Googlu, také nedává smysl. Povinné opisování stohu cizího textu a podobné nápady, které je možné vidět, patří k dokladům toho, jak moc mnoha školám ujel vlak.

Dejme si za cíl nadchnout žáky pro svůj předmět

Pojďme zkusit na to všechno zapomenout. Pojďme si představit, že tu žádná škola nikdy nebyla, žádnou takovou zkušenost a rutinu nemáme a máme čistý stůl. Máme tu žáky, kteří sedí doma a máme tu zajímavá témata, pro něž bychom je rádi získali. Získali, to je to, o co běží. Chceme, aby je to bavilo a aby měli chuť se těm věcem věnovat. Nikoli Co je musím všechno naučit?  ani Co mají udělat za domácí práce, abychom naplnili plán? Jaké aktivity jim můžete nabídnout, aby je váš předmět bavil? Jak je co nejlépe inspirovat?

Nebudu fušovat do jiných předmětů, zkusím pár inspirací pro dějepis, zeměpis, společenské vědy, literaturu – a nikomu je nenutím, chci jenom nastřelit směr myšlením, kam je možné se vydat. Učitelé jiných předmětů vymyslí úkoly jiné. Plán cesty na měsíc, plán na konstrukci vzducholodi, plán na postavení základny na Marsu…

Plánume aktivity – ne pasivity

Zkusme si zakázat úkoly typu „přečti“, „doplň“, minimalizujme úkoly typu „napiš“. Přijměme jako zásadní slovesa „vytvoř“, „domluv“, „vymysli“.

Například Uvař jídlo, které se jedlo na dvoře Rudolfa druhého. Sestav regionálně a dobově autentický jídelníček. Které suroviny můžeš použít? Uvařte doma podle tohoto jídelníčku. Pojďte ve facebookové skupině (založte si ji pro své žáky) sdílet zkušenosti – co komu chutnalo, co jste při tom zjistili. Komu se co povedlo a nepovedlo?

Nespoléhejme na počítače

Momentálně školy žáky zavalují úkoly, které předpokládají, že budou pracovat u počítače. Jenže je docela běžné, že v rodině je ten počítač třeba jen jeden. A dva školáci. Ale co dva školáci – třeba navíc i dva rodiče, kteří mají zrovna nucený homeoffice. Jestli jim nechcete způsobit infarkt, nesázejte na to, že žáci budou moci pracovat s počítačem.

Pokud už chcete, aby pracovali s internetem, pojďte jako východisko vzít chytrý telefon. V něm mail, facebook, instagram, youtube. A co nejvíc zapojit reálný svět: Uvařit jídlo, nakresli návrh, něco ušít… Vymyslet, nakreslit a slepit papírový model… Tvořit. Nasdílet výsledek v podobě fotky nebo videa natočeného telefonem. Debatovat o výsledku. Řešit problémové úlohy.

Vykašleme se v první chvíli na nějaké plány

Představte si, že žákům místo nějakého strukturovaného úkolu nabídnete film, počítačovou hru, deskovku, knížku. A to v tomhle pořadí a ideálně s alternativami. Založíte si FB skupinu pro vás a vaše žáky a budete tu pak diskutovat o obsahu zpracování historického filmu. Co je na něm povedené, co moc nefungovalo, kde se tvůrci odchýlili do historie. A tak dál. Ano, není tam místo na to někoho zkoušet, něco kontrolovat, ověřovat… je to místo pro sdílení zážitku. Když to porovnáte s tematickým plánem, mohoi byste propadnout zoufalstí, že neplníte plán. Neplníte. No a co? Pokud vyberete správně, dokážete stokrát víc než je v nějakém plánu.

Představte si, že navrhnete vybrat, které z filmových zpracování Romea a Julie se žákům nejvíc zalíbí. A pak rozebírat – reálie použité ve filmu, herecké výkony, kameru, dialogy, kdo se drží Shakespeara, kdo se snaží o historickou věrnost atd. Vnímejme ten úkol: Není to Podívejte se na film a napište referát na dané téma. Je to Pojďme vybrat, které zpracování tématu se vám nejvíc líbí a říci proč.

Pojďte srovnat módu x a módu y a debatovat o tom, co má která za přednosti.

Nosil pirát Morgan třírohý klobouk? A Jack Sparow, v které době se jeho příběh odehrává? Pojďte pátrat podle indicií – móda, zbraně, lodě atd. Pojďme najít historické chyby ve filmu/seriálu xy.

Vždyť neprobereme předepsané učivo!

Pojďme tuhle chiméru napsat na papír a sláchnout do záchodu. To neprobereme nikdy. Navíc i při náročném frontálním výkladu vy sice něco žákům sdělujete, ale žáci z toho tak třetinu přijímají a z té třetiny velmi rychle většinu zapomenou. Pokud je pro věc strhnete, docílíte naopak toho, že do tématu, byť úzce vymezeného, proniknou velmi hluko – ale především, pokud je začne bavit, postupně si ten systém vytvoří.

Máme příležitost změnit školu. Pojďme najít i odvahu to udělat. Teď hned.

23117 Celkem přečteno 14 Dnes přečteno