Kreativní slovník

Jmenuji se Tomáš Bednář (Bzenec) a se svojí milovanou partnerkou Suzannah M. Gearing (Tunbridge Wells, UK) vytváříme inovativní slovník, který jsme nazvali KREATIVNÍ SLOVNÍK alias slovní mapy pro výuku anglických slovíček.

Na tomto projektu pracujeme přes rok a vše se snažíme diskutovat s odborníky na grafiku, infodesign a hlavně profesionály na práci mozku a učební techniky. Na základě těchto poznatků jsme vytvořili slovní mapy, které testujeme přímo se studenty. Po intenzivním 3 měsíčním testování (1mapa týdně) jsme požádali studenty o malé zhodnocení našich materiálů ve srovnání s tradičními slovníky a učebnicemi, viz tabulka níže.

kreativni-slovnik-statistika-studentu

Tabulka: Kreativní slovník – rozdělení slovní zásoby: tradiční materiály vs. Kreativní slovník

Odpovědi ukázaly, kde studenti vidí jednotlivé materiály. Na základě toho můžeme jednoduše a lépe definovat, jaký je jejich přesný účel pro studenty . Níže uvádím vlasní názor na výsledky dotazníků od studentů:

1. Klasický slovník – řeší rychlé vyhledávání samostatných slovíček
  2. Učebnice – řeší postupné seznamování se slovní zásobou na dané téma v několika dílech
  3. Obrázkový slovník – nabízí velkou škálu především podstatných jmen s obrázky v různých tématech.
  4. Myšlenkové mapy – velice efektivní technika, kterou používají učitelé i studenti pro výuku / studium.
  5. Kreativní slovník – materiál vytvořený na základě Myšlenkových map, který nabízí studentům i učitelům nejdůležitější slovní zásobu (A1-C1) na konkrétní téma na jednom místě.

Tímto zhodnocením netvrdím, že Kreativní slovník je nejlepší materiál, protože každý materiál má svůj význam a důvod.

Kreativní slovník je pro ty, kteří hledají: přehlednost, souvislosti a jednoduchost.

Kdybyste měli zájem o testování ve vaší škole, nebo osobní přednášku, tak mě můžete kontaktovat na email, který je na našem webu Kreativní slovník (odkaz na web: www.kreativnislovnik.cz), kde získáte více informací