MojeSkola.net

Nevzdělaní učitelé

Z moci C&K ministerské milosti budou napříště ze škol vymeteni pseudoučitelé, kteří nemajíce správné bumážky, dovolili si postavit se za katedru.

Škola není o bumážlách ale o vzděláníTak nějak bychom mohli srozumitelně přeložit strohou řeč legislativních paragrafů.

Je fér přiznat, že se jedná jen o školy „státní“, ve skutečnosti nejčastěji zřizované obcí (ZŠ) nebo krajem (SŠ). Na těch soukromých budou smět zůstat, ovšem úřady je budou ve statistikách nadále uvádět jako nekvalifikované.

A takových učitelů je u nás asi 10%. A zní to koneckonců logicky – k učení je třeba mít správné vzdělání a nikdo by přece nechtěl, aby jeho děti vychovával nevzdělaný hlupec bez kvalifikace.

Ale jaká je realita? Naše školství je poslední dvě dekády kriticky podfinancované, učitelé podhodnocení, a tak, kdo se umí slušně uživit jinde, většinou odešel. Zbyli naprostí srdcaři a mnoho těch, pro které je obživa mimo školství noční můrou. To vše doplněné nezanedbatelným množstvím důchodců, kteří se školám vyplatí často proto, že je mohou najímat na dobu určitou od září do června. O kvalitní učitele je nouze, a rozumný vladař by je vyvažoval zlatem a hýčkal si.

Pokračujte na blogu autora >>