Tržní systém

uceni

Inu představte si to: Stále se něco mění, jen na naší ulici za poslední léta zaniklo několik obchodů a na jejich místě vznikly jiné. A ty ceny! Ďas aby se v tom vyznal. V každém obchodě jsou jiné. Bylo by jistě dobré, kdyby to státní úředníci vzali do svých rukou. Pěkně by se na ministerstvu samoobsluh spočítalo, kolik by jich na takové jedné průměrné ulici mělo být a kolik by v nich měly stát základní potraviny. Také by se naplánovalo, jaké potraviny jsou pro národ nejpotřebnější, a ty by se tam pak ve velkém expedovaly. Zkrátka vznikla by hustá síť státních samoobsluh, kde by stát garantoval kvalitu prodávaného zboží.

Aby to mohl garantovat, pěkně by tyto samoobsluhy zařídil a vybavil. A každý rok také rozumně dotoval. Specialista na ministerstvu by každý rok spočítal, kolik která samoobsluha dostane státní dotace. Vytvořila by se tabulka, kolik budou brát prodavači a kolik skladníci. Vedoucí prodejen, ani zákazníci by se pak už vcelku nemuseli o nic starat. Vedoucí by věděl, že skladník dostane každý měsíc tolik a tolik a nemusel by se zatěžovat sledováním, jak pracuje a kupující by se nemuseli zdržovat nesmyslným přebíráním mezi několika konkurenčními výrobky. Stát by prostě vyhláškou určil, které výrobky se tam budou prodávat: Od každého jeden druh, aby nebyl chaos a kupující nemusel mít obavu, přestěhuje-li se do jiného města, nalezne-li tam své oblíbené čokoládové tyčinky. Věděl by, že nalezne, protože stát garantuje prostupnost samoobsluh.

Samozřejmě, mohly byste si zřídit i samoobsluhu soukromou, kam by chodili ti, kterým to v těch státních nevoní. Ale měly by se i jim pěkně vytyčit mantinely. Chceš prodávat víc druhů špaget než my? Můžeš, ale tvé celkové zásoby špaget nesmí být víc než 200 balení a nesmíš brát od více než tří dodavatelů současně. A tak dál. Samozřejmě, že by nešlo o jakoukoli formu šikany, vždyť to je jen velmi rozumné opatření vypočtené odborníkem z ministerstva. Ani ve státní samoobsluze nebudeme mít víc než 200 balení špaget na skladě a dodavatele budeme vybírat dokonce vždy jen jednoho pro celou republiku.

A co s těmi dotacemi? To je tak: Soukromá samoobsluha, která se podřídí našim pravidlům, je může také dostat, zhruba až do 50 % dotace těm státním. Dodrží-li naše podmínky, samozřejmě. Když je nedodrží, nedostane dotaci žádnou, ale demokraticky ji nezakážeme činnost.

Že je to nespravedlivé, že se v těch soukromých bude nakupovat za horší ceny? Propána, a kdo vás nutí v nich nakupovat?! Vždyť od začátku je jasné, že stát bude garantovat na každé průměrné ulici samoobsluhu státní.

Jestli jsem se sedm let po revoluci nezbláznil? Ale vždyť ve školství to tak funguje, všichni jsou spokojeni a vláda říká, že je to tak správně.

Tomáš Houška, Lidové noviny 1997

 

9839 Celkem přečteno 10 Dnes přečteno

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


94 − = 87