Cesty za středověkem

Mt. St. Michel Chcete-li s třídou vyrazit za středověkem a kusem dobrodružství, zvu vás na cestu do Francie. Vůbec nemám v úmyslu vám nabízet cokoli podobného cestovní kanceláři. Nabízím vám několikadenní intenzívní RPG hru ušitou na míru vašim žákům a odehrávající se na mimořádných místech. Pokud jde o hru, můžu vám s celkem klidným svědomím zaručit, že se na ní z dějepisu středověku a zeměpisu západní Evropy naučí nejspíš víc než za celý školní rok a nadto je bude náramně bavit. Krom toho si na účastníky nachystám řadu situací a teambuildingových aktivit zaměřených na kolektivní spolupráci. Pokud jde o místa, kde se bude hra odehrávat, jsou to místa, která dobře znám a mám je rád.; v Languedoku pod Pyrenejemi mám tak trochu druhý domov.

Jen pro hrubou představu vám můžu nabídnout tématické okruhy, o které by zhruba šlo, ve finále bychom však cestovní plán vždy smluvili po dohodě:

1. Cesta za Albigenskými a Grálem do Languedoku. Do země Slunce, vína a katarů. A samozřejmě také za nejúžasnějšími hrady v Corbierách, do Carcassonne, za skalními malbami v jeskynních labyrintech pod Pyrenejemi…

2. Francouzské hrady a gotické památky – tento okruh se bude líbit těm, kdo mají rádi romantiku, hrady, templáře, rytíře a středověk vůbec. Např. Chinon, Loches, Gaillard… Mimojiné se podíváme i na na nejkrásnější gotické památky (Remeš, Chartres…) a vždyť gotika se tady, ve Francii, narodila.

3. Megality – pokud vás lákají megalitické památky, a myslíte to vážně – tedy vám nestačí vidět z turistického vláčku fragment carnackých řad – pojeďte do Bretaně toulat se po lesích a loukách a prožít si je. Tady bychom potkali trochu méně dějepisu a trochu více mýtů a mystiky, Broceliandský les, vílu Vivienne, kouzelníka Merlina…

Zkušenost potvrzuje, že optimální délka takového výletu je cca 7-10 dní. Vzhledem k nákladům na dopravu není kratší cesta příliš levnější a delší cesta je pro většinu lidí už dost vyčerpávající. Proto zkusím předpokládat, že pojedeme na 10 dní, pojedeme-li do Languedoku, uvědomme si, že oba „krajní“ dny strávíme na cestě. Takže plánoval bych odjezd v pátek odpoledne a návrat příští neděli odpoledne. Co to bude stát a co v ceně bude? Předně je třeba říci, že hlavně to, na čem se domluvíme. Mohu vám celou cestu, se hrou a všemi náklady zajistit na klíč, o jednotlivých položkách rozpočtu bychom se předem poradili, aby vám to optimálně vyhovovalo. Mohu s sebou vzít 1-2 kolegy, se kterými se o vaše žáky můžeme kompletně postarat a vy můžete jet s námi jako pozorovatel hry a trochu si to svobodně užít bez stálého napětí a organizování (kterého si učitel užije nad hlavu i tak) Také si klidně celou cestu (autobus, kempy/hostely, diety) můžete po domluvě zajistit sami a mně / nás (podle rozsahu hry) budete honorovat jen za realizaci hry. A protože mě to baví, nebojte, že bych vám tím cestu příliš prodražil.

Mt. St. Michel - opatství na hoře TombeZkušenost říká, že cena cca 9.000,- zahrnuje dopravu luxusním autobusem, ubytování v hostelu, plnou penzi (snídaně, oběd v balíčku, teplá večeře), zdravotní pojištění na cesty do zahraničí, vstupné, písemné materiály o navštívených místech, organizaci a zajištěmí hry. Ale lze jet i podstatně levněji – je-li to v červnu a na jihu, lze spát i v kempu pod stanem a jídlo hodně zjednodušit, s cenou to pohne poměrně významně. V červnu nebo v záři se v Languedoku také můžeme stihnout vykoupat v moři. Třída středoškoláků by pak mohla jet za nějakých 6.000 na osobu. Samozřejmě za předpokladu, že zaplníme ten autobus a komfort bydlení to bude… no zkrátka kemp. Na druhou stranu, ale vyjeďte si na deset dní do Francie za ty peníze.

Zájezdy je nutné domluvit nejlépe alespoň tři měsíce předem, bude-li to mimo sezónu, nejspíš budou levnější. Toto není nabídka cestovní kanceláře – tyto zájezdy jsem kdysi začal organizovat pro své studenty v době, kdy jsem učil na gymnáziu. Dělám to tedy hlavně proto, že mě to baví.

Menhir na průsečíku telurických proudů

Výhodou je program zájezdu. Líbit se bude asi hlavně těm, kteří netouží po tom státi se standardním turistou. Nejsem turistický průvodce (pár zájezdů jsem kdysi zažil a dodnes z toho mám osypky), ale (bývalý) učitel, kterého historie baví a kterému se na místech, kam vás zve, líbí. Mám je prochozená a také o nich mám něco načteno a něco sem tam prožil. Pokud mluvím o katarských hradech v Pyrenejích nebo megalitech poschovávaných po lesích Bretaně, tak moc dobře vím, o čem mluvím. Jsou to místa, ke kterým mám osobní vztah. To, oč se s vámi chci dělit, se v žádném průvodci nedočtete a žádný turistický průvodce vám nemůže říct natož ukázat.

Líbí se vám taková představa? Rozdělte se o tyto informace se svými žáky a jejich rodiči a pak se neváhejte ozvat >>

P.S. V reakci na článek pár předem odpovězených dotazů:

1) Kdosi se obává o vysokou cenu. Jede-li cca 40 dětí (autobus) a budeme-li spát v kempu, bude to stát méně, než kolik průměrná rodina zaplatí za cestu do Tunisu nebo Egypta, kde se týden válí u moře. Budete-li o to mít zájem, cenu prodiskutujeme a projdeme každou jednotlivou položku nákladů na cestu.

 2) Proč se nabízím na cesty do Bretaně a předhůří Pyrenejí a ne na školu v přírodě v ČR? Tedy jednak – budete-li pro vaši školu chtít zorganizovat opravdu pěknou několikadenní hru v ČR (princip „hledání pokladu“), udělám to opravdu rád. Jak z tohoto webu můžete vidět, českou historii mám rád a rozsáhlejší dobrodružné hry také. Ty francouzské lokality nabízím proto, že tam to (kromě ČR)  zprostředkovat opravdu umím. Nezval bych vás do míst, která opravdu dobře neznám.

3) Tyto akce nejsou omezeny jen na školáky a studenty, ač mě to s nimi opravdu baví. Kupodivu jsem častěji podobné akce připravoval pro dospělé – ať už pro zájemce o různé meditační techniky, tak jako teambuildingové akce nebo prostě relaxační treasure hunting hry.

Další informace najdete na webu zaměřeném právě na rpg, larp, hon za pokladem a další hry >>, případně stmelovací kurzy >>  nebo pak na webu zaměřeném na teambuilding a rozvoj soft skills >>.

 

12534 Celkem přečteno 8 Dnes přečteno

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


39 + = 45