Les Baux de Provence

Pokus o přehledný pohled na hrad Baux

Baux je hrad zcela výjimečný – a to přes svůj mimořádně špatný stav. Svou rozlohou patří k největším v Evropě a kdo znáte třeba Spišský hrad na Slovensku, možná vám ho bude v některých rysech připomínat. Náhorní planina skalního masívu, na které hrad stojí má úctyhodný rozměr přibližně 200 x 900 m (rozměrově podobná skalnímu hřbetu, ne němž stojí Pražský hrad).

Donjon; na terase horního hradu Pohled do útrob donjonu, podlahy se sice už zřítily, ale prostor je to se svou výškou impozantní

Jádrem hradu byl donjon stojící na mohutné skále a z nezanedbatelné části vtesaný přímo do skály

Pohled z horního hradu Pohled z horního hradu

Ve druhé etapě vývoje hradu vyrostla střední část hradu. Je doslova přilepená na skálu s horním hradem a byla značně rozsáhlá. Stál tu velký palác a spousta hospodářských budov. (Ta budova na fotce vlevo bývala pekárna – ve vnějším hradu stojí i větrný mlýn – a ta okrouhlá stavbička byla pekařskou pecí.) Jejich zbytky vidíme na těchto dvou pohledech z horního hradu. Kdyby se hrad omezil jen na tuto rozlohu, až bychom asi obdivovali jeho rozlehlost. Sláva hradu kulminovala ve 13. století, kdy zde byl proslavený dvůr čítající i obslužným zázemím kolem 6.000 obyvatel hradu. Pořádaly se tady pravidelné turnaje, sjížděli se truvéři a zkrátka intenzívně se tu žilo.

Pohled na střední část hradu

Tady vidíte zbytky střední části hradu a po levé straně hrad horní. V dálce vzadu pak třetí část hradu.

Sklaní kostel

Tento kostel je vtesaný do skály Baux

Prak Balista

Mezi vděčné cíle návštěvníků patří tři obléhací stroje – prak (nahoře vlevo), balista (nahoře vpravo) a beranidlo. Jde samozřejmě o rekonstrukce středověkých metacích strojů, stojí v „palebném postavení“ na nádvoří dolního (nebo řekněme předhradí) hradu proti hradbám hradu středního. Ty dva stroje na obrázku mají nosnost 2- 5 metráků a dostřel 200-300m, občas tu s nimi francoužtí historičtí šermíří předvádějí, jak takový útok na hradby vypadal.

Pod hradem stojí vesnice, která má asi 450 obyvatel a žije hlavně z turistiky. Pojem vesnice přitom pro našince není zcela vystihující, zdejší vesnice, a to i ty úplně malé, mají vlastně charakter malého městečka. Les Baux je tedy takovým maličkým miniměstečkem se dvěma ulicemi a bezkonkurenčním vinným sklepem.

A jenom pro zajímavost, pokud vám jméno připomíná hliníkovou rudu bauxit, tak právem. Nedaleko hradu se od roku 1822 těžil.

8526 Celkem přečteno 2 Dnes přečteno

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


− 1 = 1