Počítač pro učitele HV

hudební výchova

počítač HWSW na Noty – SW na audio – Klávesy

Hudební počítač dnes znamená normu MIDI. Instantně má toto rozhraní řada počítačů Atari Mega ST, TT a Falcon. Atari ST bylo svého času synonymem hudby v počítači, a přestože lidé z branže se zhrozí, o jakémže pravěku mluvím, vím, co dělám. Jde o „dinosaury“ s pevným diskem kolem 10-20 MB a operační pamětí cca 4 MB (čtete správně). Na ta čísla ale vůbec nehleďte, mnohé hudební programy pro tyto dinosaury mají stejný výkon a možnosti jako soudobá špička, která spotřebuje stonásobek systémových prostředků. Prostě věřte zkušenému, že to stačí. Použité je v bazaru, na inzerát nebo na internetové aukci koupíte za cca 1.000 až 3.000,-. Obdobně software, ale o tom ještě bude řeč. S tímto Atari získáte perfektní pracovní stanici na práci s MIDI soubory (notami). Mnozí skladatelé a hudebníci takového dinosaura dodnes používají a nemají v úmyslu přejít na něco jiného – on totiž na práci s notami je přesně tím pravým. Programy nejsou moc složité, jsou přívětivé, snadno se učí, přesto po muzikantské stránce mají vše, co potřebujete na tvorbu sebesložitějšího notového zápisu. Samozřejmě nebude to univerzální zařízení, jakým je PC. Nebude mít USB (tiskárnu tedy budete vybírat starší připojitelnou přes paralelní port), nepřipojíte se na internet, nespustíte tam programy pro Windows.

Pokud nedáte na tuto neuvěřitelnou radu a budete trvat na PC, nemusí to být nic extra, své první desky jsem nahrával na Pentiu Pro 150 s 64 MB RAM a nechcete-li si zařizovat nahrávací studio, docela dobře stačí Pentium III./1,2 + 256 MB RAM. Jediné, co potřebuje navíc bude zvuková karta, která bude mít MIDI vstup a výstup. Dnes je téměř standard, že PC má zvukovou kartu onboard. Ne, že by byly tak špatné, ale téměř s jistotou nebudou mít MIDI. Dostatečně kvalitní zvukovka pro vás se dá sehnat v ceně pod 2.000,-. Jestli chcete škudlit ještě více a máte zmiňovanou kartu onboard, bude vám stačit USB/MIDI převodník, neboli malá krabička, kterou připojíte do USB a ona vám nabídne několik vstupů a výstupů MIDI – a ta vás bude stát při dobrém výběru kolem 500,- Kč.

Budete-li pořizovat celou zvukovku, je otázka jakou. Váš ICT odborník vám pravděpodobně doporučí nějakou verzi SoundBlasteru. Není to ideální volba – SoundBlastery jsou skvělé karty pro hráče her, sledování domácího kina atd. Nejsou primárně stavěné na práci s hudbou. A tak funkce a standardy, které jsou elementární pro práci s hudbou (např. ASIO2), „umí“ až poměrně drahé verze SoundBlasteru (a ještě ne moc dobře). Pro hudebníka je lepší kouknout na opravdu hudební karty – a mohu-li doporučit, podívejte na www.m-audio.com, jde o výrobce, u něhož je jasné, že myslí na hudebníky už u těch nejlevnějších modelů, a za málo peněz koupíte doslova spoustu muziky. U karet M-Audio máte také zaručené, že budou spolupracovat prakticky s každým hudebním softwarem.

počítač HWSW na Noty – SW na audio – Klávesy

12039 Celkem přečteno 4 Dnes přečteno

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


+ 53 = 63