Kapely, které neznáte z rádia

Season crack

Také letos probíhá unikátní soutěž amatérských kapel Skutečná liga. Unikátní proto, že každá soutěžící kapela se tu prezentuje živým vystoupením – a nikoli třeba demonahrávkou. A protože pro tyhle vystoupení mají k dispozici veškeré zázemí sálu v Music City, nikdo není znevýhodněn horší aparaturou, nedostatkem financí na super studio a podobně. Kapel se sem pravidelně hlasí 200-300, což je docela dobrý průřez amatérskou scénou. Většinou rockovou, ale není to univerzálním pravidlem – jak uvidíme dole, jsou tu zastoupené žánry v pestrém spektru od popu, ska… po metal nebo crossover. Letos se účastnila dokonce jedna country kapela. Zvu k ochutnávce!

Finále nás čeká v prosinci (stejně jako loni) a podle pravidel soutěže už známe minimálně seminifinalisty. Ale stejně jsem si udělal vlastní přehled. Docela sobecky subjektivně, prostě kapely, které baví – nebo něčím zaujaly mě. Když se zahloubáte do množství soutěžících a jejich průběžné výsledky, zjistíte, že se můj seznam leckdy s výsledky soutěže nekryje. Což je logické, porotců je řada, v semifinále a finále vlastně hodně – a vkus i názory na kvalitu se nutně rozcházejí. Takže fakt, že mi tu spousta kapel chybí, je dán nejen tím, že na sobě mají spoustu práce, ale u některých z nich prostě proto, že jsem vybral ty, které mě bavily nejvíc nebo ty které vám chci nějakým způsobem doporučit k pozornosti.

Kapely na koncert i do iTunes

To je takových mých vlastních top 13 ½ v letošním kole soutěže. (Neříkejte, že 13½ je netypické top číslo.) Jsou to dobře vyhrané šlapající kapely s nápaditou hudbou a zábavným živým projevem. Já mám taková docela subjektivní a sobecká měřítka: Šel bych se na ně podívat na koncert? Pustím si je doma z iTunes? Dal bych si je do iPodu a poslouchal při cestách tramvají? Mám chuť si s nima zpívat? Baví mě jejich texty? Úvahy o tom, jestli hrají technicky dobře v téhle kategorii nechávám stranou. S tím se u dobrých kapel počítá automaticky. Kdyby jim kulhal rytmus, neladily kytary apod., nebudu nad nimi v souvislosti s iPodem vůbec uvažovat. Abych nevyvolal otázky, máte je zde abecedně:

Agnes Compadres

http://www.skutecnaliga.cz/agnes-compadres.htm

Drzá muzika s drzou zpěvačkou dohromady slibující výbornou taneční muziku a určitě se s nimi nebudete nudit ani když se doma zaposloucháte do toho, jaké texty zpívají.

Borky Kempelen

http://www.skutecnaliga.cz/borky-kempelen.htm

Kapela s výbornými vlastními texty, výrazným frontmanem a chytlavými písničkami. Nepřekombinovaná muzika se dobře poslouchá, při refrénech se velmi rychle chytíte a začnete si zpívat s nima. Nejlepší určitě naživo do klubu.

Crash Road

http://www.skutecnaliga.cz/crash-road.htm

Temný atmosférický sound, výrazná zpěvačka, muzika na hraně metalových názvuků. Kapela, která má ještě mnohé před sebou, ale poslouchá se velmi dobře.

Exil 51

http://www.skutecnaliga.cz/exil-51.htm

Letos jedna z těch nejlepích – výborný zvuk, chytré aranže, silné melodie, skvělé texty a navíc výborně zazpívané. V záplavě klasických kytarovek velmi příjemný krok stranou. Snad mě nebudete moc vyčítat srovnání s Psími vojáky – Exil51 samozřejmě není tak temný a depresívní, ale jejich písničky mají také sílu.

Hard Rain

http://www.skutecnaliga.cz/hard-rain.htm

To je naopak naprosto klasická hardrocková kapela. Ale rozhodně stojí za pozornost – mají dobré písničky s velmi slušnými texty, charizmatického zpěváka – a výborně jim to šlape. Do klubu lze jen doporučit.

Head Down

http://www.skutecnaliga.cz/head-down.htm

Head Down by měli do hledáčku zaměřit všichni milovníci grunge a detroitských kapel obecně. Kapela totiž zní absolutně nečesky – díky výbornému zpěvákovi a naprosto profesionáně šlapajícím muzikantům.

 

Holden

http://www.skutecnaliga.cz/holden.htm

Tahle kapela je také zatím na počátku své dráhy, ale je to také velmi dobrý začátek. Hrají v netypickém obsazení, dovedou ho dobře využít ve vtipných aranžích – a co mě baví nejvíc jsou chytré texty zpívané na výrazné melodie. Písničky vám velmi snadno uvíznou v hlavě a nebudete lltovat – vyrazte na ně.

 

Joywork

http://www.skutecnaliga.cz/joywork.htm

Něco mezi trance a slow beat. Ve společnosti rockerů trochu zjevení. Hudba je hodně založená na eletronických plochách, do kterých se proplétá pohodová kytara a kraluje na tím vším výborný zpěv s naprosto skvělými texty. Uslyšíte tam spoustu jemné melancholie, a vlastně nechápu, proč tuhle kapelu dávno neznáme z médií. Na netu můžete stahnout celé album a za sebe přiznávám, že ho mám moc rád.

 

Segment

http://www.skutecnaliga.cz/segment.htm

Jedni z mála metaláků, které si opravdu rád poslechnu. Většina metalových (a hlavně nu-metalových) kapel se totiž dneska velmi ráda nechá okouzlit masívním wágnerovským soundem a zapomíná na hudbu. To u Segmentů nehrozí – dvě kytary si nepřekáží, nedublují se, nevytvoří zvukovou zeď, ale doplňují se v chytrých aranžích, nemluvě o tom, že v nich mají třetího výborného spoluhráče v podobě houslí. Kdyby zpívali česky, určitě by mě bavili ještě víc, ale to se v metalu nosí málokdy (většinou musím podotknou naštěstí, protože obsah textů většiny metalových kapel bývá tristní). Při živém hraní z nich září energie a sami o sobě říkají, že nejsou kapela, ale velká rodina. A tak je na jevišti i cítíte. Navíc tuším, že tahle partička má to nejlepší ještě před sebou.

 

Sound Pictures

http://www.skutecnaliga.cz/sound-pictures.htm

Sami svůj styl označují jako melodický rock. Poslechnete-li si je, sami uvidíte, že s lehkostí přesahují tenhle šuplíček. Na první pohled vás zaujme výborná zpěvačka a vyhranost celé kapely, pak samozřejmě oceníte i dobře vymyšlené aranže, díky kterým to celé dobře funguje a oceníte i dobré české texty.

 

The Spankers

http://www.skutecnaliga.cz/the-spankers.htm

Na začátek si budu trochu protiřečit. Ska mě totiž vůbec nebaví. Divné je, že Spankers si můžu doma pouštět. Asi to bude ítm, že to opravdu výborně šlape, písničky mají nápad, hrají je výborní muzikanti – a co si budeme povídat zpěvačka nejen hezky vypadá, ale hlavně výborně zpívá. Na tancování nebo zvednutí nálady je to geniální kapela.

 

Tres minos

http://www.skutecnaliga.cz/tres-minos.htm

Tres minos jsou tou půlkou v mých iTunes. Je to půlka plná výborné muziky a skvělého kytaristy. Jestli si někteří zarputilí rokeři budou klást po jejich poslechu otázku, co se mi líbí právě na téhle kytaře, tak vězte, že pokora. Kytara u Tres minos bravurně slouží hudbě, je spoluhráčem výborného zpěvu a společně staví nálady a atmosféry. To je vlastnost, kterou by tolik potřebovali získat nejrůznější rockoví a metaloví kytaristé, kteří jsou přesvědčení, že správný kytarista má hodně rychle přehrávat nahoru a dolu rozložené akordy, případně cikánské stupnice, a hudbu si tak trochu pletou s veřejnou kytarovou masturbací. A proč že jsou tedy Tres minos půlkou? Protože jsem si jejich nahrávky musel proklestit. Kapela se totiž docela symbolicky tu defiluje jako Tres minos, tu jako Tři mimo a stejně neukotvená je stylově, když běhá z jednoho konce na druhý. Mně k srdci nejvíc přirostla jejich poloha na pokraji blues s názvuky jazzu a funky, melancholické písničky s uplakanou kytarou.

 

Vložte kočku

http://www.skutecnaliga.cz/vlozte-kocku.htm

Jak je Martin Hrubý výstižně uvedl – jestli jste neslyšeli Vložte kočku, dost pravděpodobně jste ještě nikdy neslyšeli nic podobného. Pro mě jedna z nejlepších, nejoriginálnějších a nejinvenčnějších kapel na naší hudební scéně vůbec. Mají absolutní nezájem o jakoukoli konformitu a dělají svojí muziku bez jakýchkoli hranic. Spíš rapované než zpívané texty na pomezí dada poezie, hudba obtížně přirovnatelná k čemukoli jinému. Samozřejmě je to strašlivě kontroverzní kapela, která vás buď uchvátí nebo vyděsí. Rozhodně doporučuju – a věřte, že naživo to je ještě lepší než z nahrávky.

 

V.T.I.P

http://www.skutecnaliga.cz/v.t.i.p..htm

To je pozvánka pro milovníky tvrdé muziky. Čímž nemyslím metal, ale našlápnutý crossover. Baví mě jejich skvělá zpěvačka i texty, které zpívá a křičí. Ale samozřejmě výborně jede celá kapela, takový ztělesněný výbuch energie, do klubu doporučuju vždy, když chcete vymést z hlavy úplně vše kromě hrající muziky. A kdo by snad váhal jestli neinzeruju nějakou jednoduchou smršť, buďte vklidu – aranže vás určitě nebudou nudit, a když píšu, že V.T.I.P je energetickou bombou, určitě to není na úkor dobré muziky. A jako u většiny podobných kapel – z nahrávky je to dobré, ale nejlepší jsou naživo. Protože málokdo si může dovolit napálit hlasitost tak doprava, jak by ho k tomu tahle palba lákala.

 

Kapely do klubu a také další kapely, které stojí za pozornost. Z nějakého důvodu (vždy řeknu proč) si je doma do iTunes nepustím, ale určitě vám je můžu doporučit naživo. (Také řazeny abecedně)

B.B.Band

http://www.skutecnaliga.cz/b.b.band.htm

B.B.Band vznikl tak zábavně, že to snad ani nemůžu napsat. Ale každopádně hraje dobrou muziku. Mají před sebou hodně práce a ještě trochu hledají, kam se zařadit, stejně jako se většina kapely potřebuje na jevišti trochu otrkat, aby nepůsobila tak akademicky. Ale když poslechnete zpěvačku a podíváte se, jak je to s basačkou baví, přisvědčíte mi, že o nich ještě uslyšíme.

 

Bek Ofis

http://www.skutecnaliga.cz/bek-ofis.htm

Když o téhle kapele napíšu, že je o velice vkusný a dobře zahraný pop, neskrývá se za oním označením popu ani trochu pejorativnosti. Můj šálek kávy to není, ale má to energii, kapela výborně zpívá i vícehlasy, které nejsou ani trochu snadné, a třeba k tanci a na strávení večera v klubu, dobrá volba. Rozhodně předvídám, že tuhle kapelu budeme slýchat z rádií, kam jejich muzika padne jak ulitá.

 

Black Roses

http://www.skutecnaliga.cz/black-roses.htm

Parta mladých kluků, kteří se ještě trošičku hledají, ale hraje jim to hodně dobře. Čekejte poctivou kytarovku, žádné nové styly. Ale do klubu fajn volba a hlavně fanynkám uričtě udělají radost.

 

Bu-Fu

http://www.skutecnaliga.cz/bu-fu.htm

Bu-Fu jsou krokem mimo konfekci. Tvrdá muzika, výborný zpěvák, zajímavé texty. Na mě je to až moc brutální a doma bych z nich měl deprese. Ale naživo jsou výborní.

 

Deffekt

http://www.skutecnaliga.cz/deffekt.htm

Příjemná kapela, dobrá muzika, netypické složení kapely docela dobře zvládnuté ve vtipných aranžích. Schází jim větší vyhranost a jistota, což je z nahrávek slyšet. Ale do klubu je určitě doporučuju.

 

The Dogsbodies

http://www.skutecnaliga.cz/the-dogsbodies.htm

Pro mě velký příslib do budoucnosti – zajímavé složení, výborná klávesačka, která naplno využívá možností svých synťáčků. I písničky mě baví, kvituju jejich drive k neotřelému modernímu zvuku na pomezí rocku, popu a diska (výjimečně mě to vůbec neuráží, ono když se hraje s muzikantskou invencí, může jít o dobrou muziku, páni metaláci prominou). Do profesionality jim zatím chybí větší vyhranost a z ní plynoucí jistota, suverenita. Ale to se může brzy změnit a z Dogsbodies může vyrůst výborná kapela kráčející vlastní cestou.

 

Koblížci

http://www.skutecnaliga.cz/koblizci.htm

Spolu s Vložte kočku nejkontroverznější kapela. Proč? Pro mnoho lidí bude nezkousnutelná jejich drzost, sebestřednost a okázalý narcismus. V případě Koblížků člověk navíc ztrácí jistotu, kde je hranice mezi prostou nevycválaností a výborně nastaveným jevištním projevem. Naživo totiž jejich vystoupení působí velice vtipně a i když se vám nemusí líbit, co a jak hrajou, musíte uznat, že to na 200% umějí prodat. Spoustu kolegů muzikantů také provokuje přímočarost, s jakou útočí na dívčí publikum – a ke všemu míra jejich úspěšnosti. Na jednu stranu hrajou docela obyčejné písničky se záměrně provokujícími texty, na druhou starnu je třeba přiznat, že za dva roky, kdy je mám v zorném poli, udělali obrovský kus práce a krom zmíněného sebestředného divadla předvádějí velice slušnou muziku.

 

Last station

http://www.skutecnaliga.cz/last-station.htm

Last station se pohybují někde na pomezí rocku, punku a popu – ale velmi zdatně. Moc mě baví jejich dobře aranžované písničky postavené na silných melodiích a výborných textech. Jejich rezervou zatím je větší sebejistota, kterou určitě získají praxí. Ale proč jejich písničku „Moje máma je emo“ ještě nehrají všechna rádia, to fakt nevím.

 

Life Pace

http://www.skutecnaliga.cz/life-pace.htm

Life Pace bude brzy výborná rock-popová kapela. Má výbornou zpěvačku u mikrofonu, dobré nápady, jasný drive. Aby se tou výbornou kapelou stali, potřebují ještě trochu obouchat, vyhrát a nabrat jistotu – a hlavně ještě trochu vycizelovat směr, kam míří. Ale těším se na ně.

 

Nou smouking

http://www.skutecnaliga.cz/nou-smouking.htm

S Nou smouking se ocitneme ve světě jemnější muziky na pomezí rocku a folku s přesahy kolem. Zajímavé složení kapely, pečlivá práce na aranžích a dobrá dvojka zpěvák/zpěvačka u mikrofonu. Teď jen zahodit ostych a prodat tu muziku!

7011 Celkem přečteno 2 Dnes přečteno