Čigirinská bitva 1678 jako živá

chygirin

chigirin 1678

Pozvání na web, kde je krásná rekonstrukce jedné bitvy ze 17. století. Tu najdete zde >>

Protože většina čtenářů vůbec netuší, o jakou bitvu šlo, tak si ji jen krátce připomeneme. Je to pro Ukrajince velice významná historická bitva, ke které došlo během závěrečného období rusko-turecké války 1676-81. Turci se tehdy rozhodli zaútočit na Čigirin, nejdůležitější politické a strategické centrum jižní Ukrajiny.

Během první čigirinské kampaně turecký generál Ibrahim Paša postupoval od Dunaje, na Ukrajině se v červnu spojil se silami tureckých spojenců – krymských Tatarů. Ti zde soustředili vojsko v síle asi 40.000 mužů. Dne 3. srpna společně oblehli Čigirin. Posádka města odolala řadě útoků a pustila se i do několika výpadů. Dřív než Turkům přineslo obléhání nějaké výsledky, společné rusko-ukrajinské síly, vedené knížetem Romodanovským a hejtmanem I. Samoilovičem, přešly v noci na 26. srpna na pravý břeh Dněpru, a následujícího dne rozdrtily tureckou armádu v rozhodujícím boji.

Ve druhé kampani tureckou armádu vedl vezír Kara Mustafa. Přitáhl k Čigirinu dne 9. července 1678, a začal budovat obléhací pozice a podkopy. Městu přitáhla na pomoc ruská armáda v noci na 12. července, a během bojů, které se protáhly až do 3. srpna Rusové Turky odrazili.

Nicméně Rusové propásli příležitost kompletně turecké vojáky obklíčit a Turkům se podařilo ustoupit a překvapivě se zmocnit Dolního města. V noci 11. srpna ruská posádka musela opustit pevnost. K další bitvě došlo 19. srpna a skončila ruským vítězstvím. Dne 20. srpna se turečtí vojáci začali z města stahovat. Neúspěch Turků v bitvách u Čigirinu byl přelomový, byl to konec snahám Osmanské říše zmocnit se Ukrajiny.

Nicméně, o vojenském a ekonomickém potenciálu Osmanské říše té doby vypovídá fakt, že už v roce 1683 se turecká armáda ocitla před Vídní a pustila se do nám známého druhého obléhání Vídně – a jak víme, úplně bez šancí nebyli. (A to my ve Střední Evropě zcela odhlížíme od úspěšného válčení Turků na druhou stranu – proti Persii.)

Rekonstrukce bojů o pevnost stojí za prohlédnutí a povšimnutí – je to vynikající práce, kterou s minimálním rozpočtem udělala parta nadšenců doma v garáži. Stojí za shlédnutí a obdiv.

Rekonstrukce ukazuje samozřejmě jen fragment barokního opevnění, a to ten, jehož zbytky dodnes stojí na jihozápadě města Chyhyryn:

chyhyryn

10072 Celkem přečteno 2 Dnes přečteno

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


3 + 6 =